Forum finansowe

Pełna wersja: Co lepsze fundusz inwestycyjny czy lokata?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam. co bylo by
lepsze: lokata czy fundusz? Okres inwestycji przewiduje na ok 2-3 lata. Bardzo prosze o podpowiedź i z gory bardzo dziekuje.
Zależy to głównie od Pana skłonności do podejmowania ryzyka. Oczywiście lokata bankowa jest w miarę bezpieczna, jednak dostaniemy proporcjonalnie mniejszy zwrot z zainwestowanych pieniędzy. Natomiast fundusze inwestycyjne charakteryzują się dużym zwrotem z kapitału (długoterminowo), przy jednoczśnie sporym ryzyku.
Zdecydowanie polecam lokate.
W przypadku funduszy dużą rolę odgrywa moment wejścia. Lepiej poczekać na jakąś solidną korektę w dół i wtedy jest większa szansa, że zarobimy. A jak się kupi na górce, to cienko to widzę
jeśli chcesz na 2 - 3 lata to lokata bo fundusz skupia się na długoterminowym zysku jakieś 10 lat czyli coś np dla dzicecka na komunie albo dla siebie na furę Big Grin
(03-01-2012 06:50 PM)Zaradny napisał(a): [ -> ]Zdecydowanie polecam lokate.

No myślę, że z takim podejście uda się naprawdę sporo zarobić. 2-3 lata to dość spory okres do inwestowania i dlatego bardziej bym się skłaniał do funduszu inwestycyjnego. Z uwagi na dość spore zawirowania na rynku finansowym zdecydowanie odradzam na razie tzw. misie czyli małe i średnie spółki. Dodatkowo warto się zastanowić nad stopniowym zwiększaniu zaangażowania w fundusz.
Ciężko wybrać między lokatą a funduszem inwestycyjnym. Właściwie ani jedna ani druga opcja nie gwarantuje zysku. Jeśli jednak ktoś by się zdecydował na lokatę to można za pomocą takiego narzędzia wyłowić tą z największym potencjałem: http://www.comperia.pl/lokaty_bankowe/
Obecnie lokaty na 2 lub 3 lata nie są zbyt atrakcyjne. Najlepsze w tych okresach są lokaty, których oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR. Tutaj przodują szczególnie lokaty Meritum Banku.

Proponowałbym jednak ulokowanie środków na krótszy okres, np. 1 roku. Tutaj już można spotkać oprocentowanie na poziomie 6,5% (np. mBank).
Myślę, że najpierw trzeba ocenić wielkość portfela, jeśli jest czym gospodarować to można pokusić się o strategię np. wariant bezpieczny 20% lokata w banku 1; 20% lokata w banku 2; i po 15% w 4 różnych nie powiązanych kapitałowo funduszy inwestycyjnych z kategorii obligacyjnych. (warto zwrócić uwagę na to ile w portfelu takiego funduszu stanowią obligacje skarbu państwa, a ile korporacyjne- im więcej tych 2 tym większy potencjał zysku, ale także większe ryzyko).

Myślę, że z takiego portfela zysk netto może wynieść nawet 7-9%.

Podkreślam jednak, że nie jest to propozycja inwestycji, a jedynie sposób modelowania portfela, który można by wykorzystać.
Jak dla mnie lokata jest bardziej pewna. Z funduszem inwestycyjnym musisz mieć pewność co do firmy zarządzającej pieniędzmiSmile
Stron: 1 2 3
Przekierowanie