Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chcesz tylko poznać ofertę pożyczkową? Bank wyłudzi, wykorzysta i sprzeda Twoje dane
Autor Wiadomość
hubert Offline
Junior Member
**

Liczba postów: 13
Dołączył: Jun 2012
Reputacja: 0
Post: #1
Chcesz tylko poznać ofertę pożyczkową? Bank wyłudzi, wykorzysta i sprzeda Twoje dane
Wpierw zaznaczę, że wszystko odbywa się zgodnie z polskim prawem. Tak, to prawda, wyłudzenie jest w Polsce absolutnie legalne a nieznajomość prawa jest bardzo pożądana.

Produkty finansowe w postaci kredytów i pożyczek to bardzo często produkty pierwszej potrzeby. Tak wychowuje kapitalizm. Banki z natury rzeczy winny być instytucjami zaufania publicznego. Z bankami ludzie często wiążą się na dłużej niż z innymi ludźmi.

Od razu podam przykład. Getin Bank. To chyba jeden z najbardziej znienawidzonych banków przez polskich internautów. Nie wiem, czy każdy internauta publikujący informacje o poczynaniach tej firmy osobiście korzystał z ich usług ale wiem na pewno, że nawet o Amber Gold w internecie jest mniej tych złych informacji niż o Getin'ie.

Konkretny przypadek: szukamy pożyczki gotówkowej, oczywiście każdy kto jest online będzie korzystał z internetu. Dowolna wyszukiwarka wyświetli nam reklamę Getin Banku. Klikamy i od razu mamy cały ekran wypełniony ładną zieloną grafiką (kolor zielony w naturalny sposób wzbudza zaufanie co w prostej linii przekłada się na bardzo obniżoną czujność). Podajemy kwotę kredytu oraz okres na jaki chcemy go zaciągnąć. Zatwierdzamy wpisane kwoty przyciskiem i zostajemy przeniesieni do kolejnej strony gdzie podajemy już własne dane osobowe takie jak imię i nazwisko, numer telefonu, czasem nawet pełny adres. Klikamy dalej i naszym oczom ukazuje się szybkie wyliczenie ile będzie wynosić nasza rata na podstawie wprowadzonych parametrów.

Znakomita większość osób nigdy się nie dowie, że już w pierwszym kroku zadeklarowała, że oddaje swoje dane osobowe we władanie banku. Zgodziliśmy się właśnie na wykorzystanie naszych danych osobowych w sposób, który tylko przyjdzie bankowi do głowy, może je udostępnić innym firmom bez Twojej wiedzy, może Twoje dane sprzedaż np. agencji marketingowej lub innemu bankowi. Każdy kto dostanie od banku Twoje dane może wysyłać Ci SMS o dowolnej porze dnia i nocy z reklamami, może do Ciebie dzwonić, wysyłać listy tradycyjne i elektroniczne. Jeśli zostaniesz klientem tego banku i będziesz np. płacił kartą za zakupy w Żabce to teoretycznie możesz dostać od razu reklamę np. Tesco z informacją, że ten produkt jest o 0,01 zł tańszy właśnie tam. Twoje prywatne działania mogą być monitorowane, analizowane i przekazywane dalej innym podmiotom. Sam się na to zgodziłeś.

Wyjaśnię jak to działa

Landing Page czyli strona na którą ląduje się po kliknięciu w reklamę została tak spreparowana przez opłacanych z kasy Getin Banku programistów komputerowych aby automatycznie dopasowywała się do rozdzielczości wyświetlacza komputera, który ma wyświetlić stronę. Specjalny skrypt odczytuje parametry naszego monitora oraz dane przeglądarki internetowej. Wszystko po to aby oszukać użytkownika w taki sposób aby był pewien, że widzi całą kompletną stronę. Kolor zielony dodatkowo podświadomie usypia czujność ofiary ataku pozyskującego dane osobowe.

Spoglądając w prawą stronę widzimy Slide Bar czyli pasek przewijania. Jeśli wyświetlona była by dokładnie cała zawartość strony w jednym oknie monitora to Slide Bar byłby niewidoczny ponieważ byłby niepotrzebny. Praktyka, o czym doskonale projektanci ataku wiedzą, pokazuje, że ponad znakomita większość osób szukających kredytów online najbardziej ufa oficjalnym stronom bankowym oraz tym, gdzie znajduje się duże i wyraźne logo znanej firmy. Dodatkowo Getin Bank jest reklamowany przez znanego, cenionego i uwielbianego aktora Piotra Fronczewskiego. Zaufanie ofiary wobec atakującego jest zwielokrotnione. Pan Piotr Fronczewski swego czasu otrzymywał listy otwarte nawołujące do zaprzestania współpracy z Getin Bankiem właśnie z powodu licznych oskarżeń wysuwanych przez Klientów wobec banku. Bank jak to przystało na bogatą firmę ma świetnych prawników a co za tym idzie bardziej opłaca się mieć tysiące niezadowolonych Klientów z poczuciem bycia ofiarami oszustwa finansowego niż działać uczciwie i mniej zarabiać. Nieuczciwość nie jest nielegalna, sam Donald Tusk o tym mówił słowami „nie każde oszustwo jest przestępstwem” w nawiązaniu do działać Marcina P. autora piramidy finansowej Amber Gold.

Ale co znajduje się w tej niewidocznej, skrzętnie ukrywanej części strony? Drobny druczek! To bez czego biznes finansowy nigdy by nie był rentowny. Ale nie dość, że bardzo drobny jest owy druczek to jest on w kolorze zmywającym się z tłem. Na wielu komputerach jest to część, której użytkownik nie jest w stanie dostrzec widząc przy tym tylko białe pole puste pole. A jak nic nie ma to nic nie szkodzi, klikamy dalej. Jeśli jednak możemy zobaczyć i przyjrzymy się zawartej tam treści dowiemy się, że jak wspomniano na wstępie oddajemy nasze prywatne dane osobowe w dyspozycję Getin Banku. Zgadzamy się absolutnie na wszystko. Pola, gdzie dokonuje się wyboru na zasadzie zaznaczenia pola kwadratu znaczkiem, są od razu zaznaczone. Zgodnie z prawem bank zakłada, że jeśli Klient nie życzy sobie przekazywania swoich danych osobowych to powinien odznaczyć sam te pola. To, że wcale nie wie o ich istnieniu nie ma żadnego znaczenia. To, że zostały te pola celowo zaznaczone i ukryte przed użytkownikiem też nie ma żadnego znaczenia.

Atak udany, padłeś ofiarą zgodnego z prawem wyłudzenia i Twoje prawa praktycznie się w tym miejscu kończą. Oczywiście każdy ma prawo do wglądu i poprawy własnych danych osobowych przetwarzanych przez którykolwiek podmiot, który jest w ich posiadaniu ale wpierw trzeba wiedzieć o fakcie oddania tych danych. Trzeba też wiedzieć dokładnie komu legalnie przetwarza nasze dane osobowe a w tym konkretnym przypadku wiemy, że Getin Bank podzieli się z innymi podmiotami Twoimi danymi. Nie podzieli się zaś informacją kto jeszcze otrzyma nasze dane, w jakim celu i czy nie będzie ich dalej przekazywał i odsprzedawał. Praktycznie nie ma szansy cofnięcia całej atakującej machiny. Prostszym sposobem jest zmiana adresu i numeru telefonu niż wyegzekwowanie całkowitego wykasowania naszych danych z systemów informatycznych.

A Ty chciałeś tylko szybko sprawdzić jak ma się jedna oferta kredytu do innego banku. Paradoksalnie korzystając z porównywarek i kalkulatorów dostawców nie związanych bezpośrednio z danym bankiem jesteś o wiele bezpieczniejszy. Nawet nie będziesz proszony o podawanie żadnych danych osobowych aby porównać ze sobą kredyty we wszystkich bankach. Mało tego, wyliczenia przedstawiane przez zewnętrze porównywarki i kalkulatory pokażą faktyczne koszty kredytu i prawdziwą wysokość raty. No bo bank oprócz wyłudzania danych osobowych stosuje jeszcze inne techniki w celu oszukania co do ceny usługi. O cenie kredyty zazwyczaj dowiemy się już po podpisaniu umowy a w najlepszym przypadku podczas jej podpisywania ale wtedy socjotechnika dla większości Klientów jest nieubłagana – podpiszemy. Podpiszemy ponieważ zdolności porównawcze i analityczne są celowe obniżone tak aby być podatnym na wszystko to co powie nam pracownik banku. Pracownik banku oczywiście jeśli nas okłamie nie będzie to skutkowało niczym. Umowa będzie i tak zawarta a ewentualne pretensje można zgłaszać przed Sąd Cywilny mając naprzeciw zarabiających kilkanaście tysięcy złotych prawników i jest to często kilkanaście tysięcy złotych tygodniowo. Decydując się na proces możesz założyć, że stracisz ok 2-3 lata życia, cały majątek i dużo zdrowia. Bank jak Kasyno – zawsze wygrywa.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tego typu manipulacjach:

http://www.getinbank.pl/grupa-produktow/...ty,2g.html - popatrz jak zielono i ile okazji do oddania danych osobowych

http://www.ideabank.pl/pozyczka-bezzwrotna – inna firma udziela pożyczki której nie trzeba zwracać... (gwiazdki i drobne druczki!)

http://bezpozyczka.com/bezzwrotna – ...a tu się okazuje, że jednak oprócz zwrotu pożyczki i odsetek oddamy jeszcze drugie tyle

https://www.vivus.pl/ - tutaj dostaniemy pierwszą pożyczkę za darmo – poważnie! - ale spróbuj choć minutę spóźnić się ze spłatą...

http://antyegzekucja.bloog.pl/id,3287866...index.html - list otwarty do Piotra Fronczewskiego

http://youtu.be/AmxTOOaFutc - a tu Donald Tusk trochę o Amber Gold i swoim synu
____________________________________
Ministerstwo Finansów -co my ich obchodzimy...
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-31-2014 03:06 PM przez hubert.)
07-22-2013 02:49 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości